KALENDÁŘ
 prosinec 2018 
262728293012
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Transformace sociálních služeb

PODPORA TRANSFORMACE SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V JIHOMORAVSKÉM KRAJI

Co je cílem transformace?

Cílem je umožnit klientům zapojených zařízení sociálních služeb opustit velké instituce ústavního typu a začít život takový, jaký je běžný pro jejich zdravé vrstevníky. S náležitou podporou jsou lidé s postižením schopni žít v běžných malých domácnostech, vykonávat většinu činností v péči o svou osobu nebo chodit do zaměstnání či chráněného denního programu. Není důvod, aby trávili svůj život v unifikované ústavní instituci.

Kdo je řešitel projektu?


Podpora transformace sociálních služeb je projekt realizovaný odborem sociálních služeb a sociálního začleňování MPSV ČR financovaný z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Součástí projektu je Národní centrum podpory transformace sociálních služeb, jehož činnost je realizována od listopadu 2010 do března 2013.Současně s tímto projektem administruje MPSV investiční prostředky v rámci Integrovaného operačního programu, které je možné využít pro budování nových forem bydlení a podpory, např. chráněných bytů nebo denních stacionářů. V roce 2007 schválila Rada Jihomoravského kraje zapojení do projektu prostřednictvím Odboru sociálních věcí a od roku 2009 se procesem transformace zabývá Regionální transformační tým.

Koho se transformace týká?

Projekt zlepšuje kvalitu života osob s postižením – umožňuje jim přestěhování z velkých ústavních služeb do běžného bydlení v místní komunitě. Projektu se účastní 31 organizací z celé České republiky. V rámci Jihomoravského kraje jsou do projektu zapojeny příspěvkové organizace: Srdce v domě (www.srdcevdome.cz).

Dále pak organizace přímo zřizované Ministerstvem práce a sociálních věcí ÚSP pro tělesně postiženou mládež (www.kocianka.cz) a ÚSP pro zrakově postižené (www.uspchrlice.cz).

Jakou podporu využívají zapojené organizace?


Národní centrum podpory transformace sociálních služeb zajišťuje koordinaci a metodické vedení pracovníků, kteří transformují pobytové služby sociální péče směrem ke komunitnímu způsobu jejich poskytování a větší míře sociálního začlenění a samostatnosti klientů. Národní centrum zajišťuje vzdělávací programy, semináře nebo stáže pro pracovníky zařízení, aby byli připraveni na změnu poskytování sociálních služeb a přístupu ke klientům.
 

Kde se dozvíte o projektu více?

Více o projektu a IOP: http://www.mpsv.cz
Více o Národním centru: www.trass.cz